News Archive

MCC HOSTS ANNUAL MATH CONTESTS

Madisonville Community College (MCC) hosted the annual elementary and middle school math contests on April 15 and April 22. Initiated 35 years ago by MCC Mathematics Professor Dr. Roger Warren, the math contests were an effort to help the K-12 schools promote mathematics and recognize high-achieving students. Dr. Warren will be retiring at the end of the 2015-2016 academic year; however, the annual math contests will continue under the direction of MCC mathematics faculty Sharie Davis, Dawn Tillen, and Tate Bennett.

The MCC 35th Annual Regional 8th Grade Math Contest was held on April 15 with eight middle schools from Hopkins, Muhlenberg, and Webster counties participating. Over forty students completed a thirty question written assessment designed to test critical thinking skills. Individual and team winners were recognized. James Madison Middle School math team earned 1st place and Muhlenberg North Middle School math team placed second.

The top five individual 8th grade math contest winners were:
1. Josh Guess - James Madison Middle School
2. Marian Bailey - James Madison Middle School
3. Jacob Moore - Muhlenberg North Middle School
4. Cole Lawrence - James Madison Middle School
5. Nova Gilkey - South Hopkins Middle School

The 1st and 2nd place winners for each team in the 8th grade math contest were:
  • Browning Springs Middle School: 1st Place Dakota Grimes; 2nd Place Nick Grant
  • James Madison Middle School: 1st Place Josh Guess; 2nd Place Marian Bailey
  • Muhlenberg South Middle School: 1st Place Lucas Adams; 2nd Place Grace Newman
  • Webster County Middle School: 1st Place Lukas Grant; 2nd Place Abby Buchanan
  • Dawson Springs Jr. High: 1st Place Ethan Huddleston; 2nd Place Zoe Howton
  • Muhlenberg North Middle School: 1st Place Jacob Moore; 2nd Place Carleigh Jennings
  • South Hopkins Middle School: 1st Place Nova Gilkey; 2nd Place Devin Richardson
  • West Hopkins School: 1st Place Blake Fletcher; 2nd Place Colby Lear

Participating 8th grade math team members were:

Browning Springs Middle School - Coach-Katie Vaught
Dakota Grimes, Nick Grant, Eric Mills, Abby Dixon, Katelyn Morris

James Madison Middle School - Coach-Catherine Hughes
Josh Guess, Marian Bailey, Katie Peyton, Nathan Kelley, Makayla Koon, Cole Lawrence

Muhlenberg South Middle School - Coach- Debbie Gilmore
Lucas Adams, Grace Newman, Maggie Grise, Dakota Pierce, Olivia Ward

Webster County Middle School - Coach-Dawn Powell
Lukas Grant, Abby Buchanan, Garrett Powell, Zach Harmon, Jaci Hardison, Natalie Austin

Dawson Springs Jr. High Coach Beth Dillingham
Ethan Huddleston, Zoe Howton, Brennen Cunningham, Courtney Bayer, Emma Thorp

Muhlenberg North Middle School Coach Lyndie Hill
Jacob Moore, Carleigh Jennings, Hayden Perkins, Abby Dukes, Allison Randall

South Hopkins Middle School Coach Kylee Beshear
Nova Gilkey, Devin Richardson, Isabella Tapp, Allie Wagoner, Gabe Edwards, Lauren Williams

West Hopkins School Coach Amber German
Blake Fletcher, Colby Lear, Byron Hughes, Lauren Wilson, Logan Lynn, Cheyenne Avery.

On April 22, MCC hosted the annual 3rd and 5th grade math contests. West Broadway Elementary School math team earned 1st place in the 3rd grade contest followed by West Hopkins School math team in 2nd place and Hanson Elementary School math team in 3rd place.

The top 5 individuals in the 3rd grade math contest were:
1. Wyatt Davis West Broadway Elementary School
2. Caleb Wells Hanson Elementary School
3. Dustin Plunkett West Hopkins School
4. Lillian Terry West Hopkins School
5. Jessica Lawless Pride Elementary School

The 1st and 2nd place winners for each team in the 3rd grade math contest were:
  • Dawson Springs Elementary School: 1st place Ava Ward; 2nd place Jesse Plunkett
  • Earlington Elementary School: 1st place Jayda White; 2nd place Simon Gamblin
  • Grapevine Elementary School: 1st place Kimi Burford; 2nd place Abbie Weaver
  • Hanson Elementary School: 1st place Caleb Wells; 2nd place Matthew Crabtree
  • Jesse Stuart Elementary School: 1st place Hadlee Patterson; 2nd place Brayden Zimmer
  • Pride Elementary School: 1st place Jessica Lawless; 2nd place Grace Brumfield
  • Southside Elementary School: 1st place Wesley Orange; 2nd place Cohl Hoard
  • West Broadway Elementary School: 1st place Wyatt Davis; 2nd place Jaleel Faulk
  • West Hopkins School: 1st place Dustin Plunkett; 2nd place Lillian Terry
Participating 3rd grade math team members were:

Dawson Springs Elementary School Coach Beth Dillingham
Ava Ward, Savannah Matheny, Montgomery Johnston, Jesse Plunkett, Hailey Goodaker

Earlington Elementary School Coach Jamie Brooks
Lily Payne, Ashdyn Dugger, Simon Gamblin, Jayda White, Jordan Haw, JaNyah Perkins

Grapevine Elementary School Coach Amanda Sarles
Jase Moore, Kimi Burford, Brylee Skeen, Izaac Bridgman, Abbie Weaver, Savannah Gooch

Hanson Elementary School Coach April Kalso and Coach Keisha Sigers
Maggy Weldon, Sawyer Thomison, Matthew Crabtree, Alysa Eden, Emma Tagg, Caleb Wells

Jesse Stuart Elementary School Coach Ashlee Zimmer
Hadlee Patterson, Matthew Yates, Brayden Zimmer, Addison Jerome, Cheyenne Spinks, Riley Sandidge

Pride Elementary School Coach Sarah Neathery
Emma Gordon, Grace Brumfield, Madeline Ziegler, Maddox Schneider, Jessica Lawless, Kamari Wilson

Southside Elementary School Coach Michael Milam
Jacen Griffin, Wesley Orange, Cohl Hoard, Broady Duncan, Reagan Wilson, Ty Thorp

West Broadway Elementary School Coach Melanie McElroy
Wyatt Davis, Kaytee Parish, Jaleel Faulk, Caitlin McClain, Sarah McCoy, Shelby Anderson

West Hopkins School Coach Britta Hayes
Dustin Plunkett, Lillian Terry, Charles Day, Aiden Wooton, Harlee Evans, Trevor Denardis

The 26th Annual 5th Grade Math Contest was held on April 22 with nine teams participating. Earning first place was Hanson Elementary School. Second place honors went to Southside Elementary School and Grapevine Elementary School placed third.

The top 5 individuals in the 5th grade math contest were:
1. Michaiah Andresen, Grapevine Elementary School
2. Easton Crowe, Southside Elementary School
3. Wyatt Coleman, Hanson Elementary School
4. Gracie Jarvis, West Broadway Elementary School
5. Molly Kate Bradley, Hanson Elementary School

The 1st and 2nd place winners for each team in the 5th grade math contest were:
  • Dawson Springs Elementary School: 1st place Abigail Ward; 2nd place Desiree Hunt
  • Earlington Elementary School: 1st place Lillie Melton; 2nd place Siena Welch
  • Grapevine Elementary School: 1st place Michaiah Andresen; 2nd place Aubrey Burford
  • Hanson Elementary School: 1st place Wyatt Coleman; 2nd place Molly Kate Bradley
  • Jesse Stuart Elementary School: 1st place Jericka Diaz; 2nd place Ellie Hughes
  • Pride Elementary School: 1st place Ethan Fowler; 2nd place Kaitlyn Orange
  • Southside Elementary School: 1st place Easton Crowe; 2nd place Chloe Mackey
  • West Broadway Elementary School: 1st place Gracie Jarvis; 2nd place Mariah Simpson-Dalton
  • West Hopkins School: 1st place Rachel Herron; 2nd place Nevaeh DeMoss
Participating 5th grade math team members were:

Dawson Springs Elementary School Coach Jamie Thorp
Tyler Hale, Desiree Hunt, Brooklyn Thompson, Jordan Opalek, Abigail Ward

Earlington Elementary School Coach Crystal Rainwater
Will Crawford, Siena Welch, Amari Lovan, Lillie Melton, LaGina Allender

Grapevine Elementary School - Coach Vickie Mings
Ryerson Brower, Benito De Los Santos, Michaiah Andresen, Issac Williams, Aubrey Burford, Natalie Nickelson

Hanson Elementary School Coach Jennifer Gobin
Molly Kate Bradley, Lillie Carman, Wyatt Coleman, Mia Newcom, Gavin Ricketts, Gracie Smith

Jesse Stuart Elementary School Coach Kara Miller
Ellie Hughes, Arian Gregory, Brennan Edwards, Sophie Herring, Jericka Diaz, Kendrea White, Randi Cruz

Pride Elementary School Coach Jessica Howard
Kaitlyn Orange, Isabella Miller, Riley Carroll, Dallas Ray, Ethan Fowler

Southside Elementary School Coach Stacey Wells
Easton Crowe, Kaylee Evans, Emily Strahl, Chloe Mackey, Carson Mackey, Jayci Clark

West Broadway Elementary School Coach Joy Pendley
Mariah Simpson-Dalton, Jalen Williams, Hayden Huddleston, Sunny Smith, Ty Wheeler, Lexi Mullins, Gracie Jarvis

West Hopkins School Coach Kelcey Postlewait
Nathan Phillips, Alyssa Blanchard, Rachel Herron, Nevaeh DeMoss, Mariah McKinney, Sammie Schultz