News Archive

MCC Hosts Annual Math Contests

Madisonville Community College (MCC) hosted the annual elementary and middle school math contests on April 14 and April 28.  Initiated 36 years ago by retired MCC mathematics professor Dr. Roger Warren, the math contests are an effort to help the K-12 schools promote mathematics and recognize high-achieving students.  The 2017 math contest coordinators are MCC math professors Tate Bennett (3rd grade), Dawn Tillen (5th grade), and Sharie Davis (8th grade).

The MCC 36th Annual Regional 8th Grade Math Contest was held on April 28 with 7 middle schools from Hopkins and Muhlenberg counties participating.  Thirty-five students completed a thirty question written assessment designed to test critical thinking skills.  Individual and team winners were recognized.  James Madison Middle School math team earned 1st place and Muhlenberg North Middle School placed second.

The top five individual 8th grade math contest participants were:

1.     Tucker Ramage – James Madison Middle School

2.     Logan Hunter – Muhlenberg North Middle School

3.     Dylan Dawson – Dawson Springs Jr. High School

4.     Josh Plain – James Madison Middle School

5.     Austin Randolph – Muhlenberg South Middle School

 The 1st and 2nd place winners for each team in the 8th grade math contest were:

·        Browning Springs Middle School:  1st place – Jadyn Golden; 2nd place – Tyler Cummings

·        Dawson Springs Middle School:  1st place – Dylan Lawson; 2nd place – Gabby Laxton

·        James Madison Middle School:  1st place – Tucker Ramage; 2nd place – Josh Plain

·        Muhlenberg North Middle School:  1st place – Logan Hunter; 2nd place – Alex Johnston

·        Muhlenberg South Middle School:  1st place – Austin Randolph; 2nd place – Cole Scott

·        South Hopkins Middle School:  1st place – Bryan Morgan; 2nd place - Colin McElfresh

·        West Hopkins School:  1st place - Airamis Poutska; 2nd place – Isabella Johnson

Participating 8th grade math team members were:

Browning Springs Middle School – Coach Katie Vaught

Jayden Ferguson, Jadyn Golden, Sarah Keown, Tyler Cummings, Lance Wright

Dawson Springs Jr. High School – Coach Beth Dillingham

Gabby Laxton, Dylan Dawson, Cydney Collins, Austin Skinner, Wesley Oden

James Madison Middle School – Coach Josh Ipock

Tucker Ramage, Michael Brantley, Josh Plain, Tony Popescu, Jackson Summers, Olivia Newcom, Zach Tow

Muhlenberg North Middle School – Coach Laura Franklin

Lily Davis, Emily Daugherty, Logan Hunter, Alex Johnston, Emma Phelps

Muhlenberg South Middle School – Coach Debbie Gilmore

Brooklyn Cotton, Aden Gaines, Hayden LeGrand, Ethan Peyton, Austin Randolph, Cole Scott

South Hopkins Middle School – Coach Kilee Beshear

Adrian Stringer, Colin McElfresh, Bryan Morgan, September Stewart, Seth Oldham, Keli Reynolds

West Hopkins School – Coach David Barr

Lindsey Prowell, Airamis Poutska, Isabella Johnson, Ben Hughes, Elijah Stephens

 

On April 14, MCC hosted the annual 3rd and 5th grade math contests.  Hanson Elementary School math team earned 1st place in the 3rd grade contest followed by West Broadway Elementary School math team in 2nd place and Pride Elementary School math team in 3rd place.

The top 5 individuals in the 3rd grade math contest were:

1.     Jacob Florea – West Broadway Elementary School

2.     Jett Lutz – Hanson Elementary School

3.     Matt Brantley – Hanson Elementary School

4.     Aidan Kelly – Pride Elementary School

5.     Jaxen Thomas – Dawson Springs Elementary School

The 1st and 2nd place winners for each team in the 3rd grade math contest were:

Dawson Spring Elementary School:  1st place Jaxen Thomas; 2nd place Nate Walls

Earlington Elementary School:  1st place Lunati Adams; 2nd place Kira Scarbrough

Grapevine Elementary School:  1st place Emma Duncan; 2nd place Sidney Crawford

Hanson Elementary School:  1st place Jett Lutz; 2nd place Matt Brantley

Jesse Stuart Elementary School:  1st place Micah Morgan; 2nd place Grayson Swingler

Pride Elementary School:  1st place Aidan Kelley; 2nd place DeVontay Poindexter

Southside Elementary School:  1st place Sydney McLemore; 2nd place Lilly Armour

West Broadway Elementary School:  1st place Jacob Florea; 2nd place Mackenzie Elkins

West Hopkins School:  1st place Evan Lear; 2nd place Keeley Peyton

Participating 3rd grade math team members were:

Dawson Springs Elementary School – Coach Jamie Thorp

Nate Walls, Eli Dunbar, Max Franklin Saydee Cowan, Jaxen Thomas

Earlington Elementary School – Coaches Jamie Brooks and David Baker

Kiri Scarbrough, James Payne, Carson Fuller, Lunati Adams, Lucas Smith, Lexi Oakley

Grapevine Elementary School – Coach Kelsey Shaffer

Emma Duncan, Noah Florea, Sidney Crawford, Waylon Massey, Sadie Duncan, Gaven Gould

Hanson Elementary School – Coaches Keisha Sigers and Taylor Thompkins

Wyatt Alsip, Matt Brantley, Aiden Clark, Colton Clark, Katelyn Jones, Jett Lutz

Jesse Stuart Elementary School – Coach Donna Potts

Micah Morgan, Gavin Ball, Grayson Swingler, Lucy Gast, Kyle Yates, Madison Foreman

Pride Elementary School – Coach Detra Eichhorn

Jayona Sandberg, Aidan Kelley, Virginia Nance-Woehler, Madelyn Vargas, Caris Lewis, DeVontay Poindexter

Southside Elementary School – Coach Lee Lambert

Lilly Armour, James Pruitt, Mady Kate Brown, Izzy Melton, Sydney McLemore, Riley Lewis

West Broadway Elementary School – Coach Whitney Watts

Jaden Heath, Mackenzie Elkins, Jasmine Jackson, Jacob Florea, Drake Wyatt, Adarius Rice

West Hopkins School – Coach Keaton Frazer

Ava Jo Shelton, Addison Blanchard, Jamien Abbott, Evan Lear, Keeley Peyton, Brennan Scott

 

The 27th Annual 5th Grade Math Contest was held on April 14 with nine teams participating.  Earning first place was the Jesse Stuart Elementary School math team.  Second place honors went to Hanson Elementary School math team and Grapevine Elementary School math team placed third.

The top 5 individuals in the 5th grade math contest were:

1.     Camden Clark – Jesse Stuart Elementary School

2.     Sam Dodds – Hanson Elementary School

3.     Mickey Bailey – Jesse Stuart Elementary School

4.     Dylan Pullium – Jesse Stuart Elementary School

5.     Jason Harris – Grapevine Elementary School

The 1st and 2nd place winners for each team in the 5th grade math contest were:

Dawson Springs Elementary School:  1st place Jonathan Garrett; 2nd place Graclyn Haynes

Earlington Elementary School:  1st place Josh VanMeter; 2nd place Bryce Yates

Grapevine Elementary School:  1st place Jason Harris; 2nd place Brayden Durham

Hanson Elementary School:  1st place Sam Dodds; 2nd place Jackson Nunley

Jesse Stuart Elementary School:  1st place Camden Clark; 2nd place Mickey Bailey

Pride Elementary School:  1st place Chelsea Vickery; 2nd place Chase Brummer

Southside Elementary School:  1st place Josiah Watson; 2nd place Briley Littlepage

West Broadway Elementary School:  1st place Wyatt Thomas; 2nd place Noah Short

West Hopkins School:  1st place Thomas Clark; 2nd place Allen Young

Participating 5th grade math team members were:

Dawson Springs Elementary School – Coach Beth Dillingham

Graclyn Haynes, Jonathan Garrett, Ace Gipson, MacKenzie Creekmur, Robbie Rodriguez

Earlington Elementary School – Coach David Baker

Madison Graham, Josh VanMeter, Emilee Oakley, Caden Harboldt, Bryce Yates, Tristen Martz

Grapevine Elementary School – Coach Vickie Mings

Kayleigh James, Jason Harris, Meg Hendrix, Brayden Durham, Kylee Tyson, Paul Harris

Hanson Elementary School – Coach Jennifer Gobin

Sam Dodds, Carter Logsdon, Aden Embry, Andrew Gray, Kenneth Brown, Jackson Nunley

Jesse Stuart Elementary School -  Coach Kara Miller

Camden Clark, Dylan Pullium, Kevin Kein, Mickey Bailey, Landon Foster, Mitchell Mayes

Pride Elementary School – Coach Kelly Gates

Chase Brummer, Devon Carlton, Darian Dickerson, Hannah Garrott, Evan Robinson, Chelsea Vickery

Southside Elementary School – Coach Stacey Wells

Josiah Watson, Connor Spiers, Briley Littlepage, Tristan Norris, Taylor Posvic, Madison Littlepage

West Broadway Elementary School – Coach Joy Pendley

Maddi Paris, Wyatt Thomas, Madeline Siddon, Noah Sort, Josey Hoskins

West Hopkins School – Coach Kelcey Postlewait

Allen Young, Mattie Sheridan, Brooklynn Charpentier, Thomas Clark, Justin Gibson, Aaliyah Johnson